Sıkça Dikkatten Kaçan Hatalar

Bu yazımızda basit ama bisiklet kullanılırken sıkça dikkatten kaçtığına inandığımız hatalara değineceğiz. Okurken pek çoğunuzun bildiğini fakat aralarından bir kaçını olsun uygulamayı unuttuğunu düşündüğümüz maddeler aşağıda sıraladıklarımız. Bazen bisikletçiler olarak o kadar karmaşık konulara dalıp gidiyoruz ki, ufak tefek ama üst üste bindiğinde performansımızı olumsuz yönde etkileyen hatalar yapıyoruz. İşte bizim de değindiğimiz başlıkların ve içerikleri yazımızın devamında.

bisikletsürerkenyapılmayacakişler

1-Alçak Sele
Belki de pek çoğumuz antrenmandan veya bir gezintiden sonra dizlerinin üstünde ağrı hissetmişizdir. İşte bu ağrının çoğu zaman sebebi bacak boyuna oranla selenin alçak kalması. Pedal çevirirken sol pedal yere en yakın mesafeye geldiğinde sol bacağımızın dümdüz olması gerekli. Aynı şey sağ pedal için de geçerli. Bu tarz ağrıları gidermenin tek yolu sele boyunu doğru ayarlamak.

2-Ekipmanları Düşünmek
Yola çıktığınızda vitesiniz, kıyafetiniz vs. İle sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Yolda bunları kafaya takmak performansınızı inanılmaz ölçüde kötü etkileyecektir. Sürmeye başladığınızda en iyi ekipmanlara sahip olduğunuzu varsayın ve yola devam edin. İyileştirmeleri yolculuk sonrası nasılsa yapabilirsiniz.

3-Bisikletinizi Test Edin
Bisiklet satın almaya çoğu zaman aklımızda belli marka ve belli bir model ile gideriz. Fakat kağıt üstünde size ne kadar uygun gözükürse gözüksün alacağınız bisikleti satın almadan önce test etmekte fayda var.

4-Fazla Mesafe
Uzun mesafe gitmek iyi antrenman yapmak demek değildir. Alınacak mesafeler belirli bir düzene göre artırılmalı ve performansınıza göre belirlenmelidir.

5-Sürüye Saygı
İlk defa bir grupla sürüyorsanız arka taraflarda yer almak, gözlemlemek ve yardıma ihtiyaç duyulduğunda gruptakilere söylemek çok önemli.