Sporcu Beslenmesi

Sporda, yapılacak spor dalının seçilmesinden daha da önemli olan şey, sporla uğraşan insanların doğru şekilde beslenmesidir. Her spor dalının kendine has beslenme şekilleri vardır ve bu kurallara mutlaka sağlık açısından uyulması gerekmektedir.

Bazı diyet yöntemleri sağlık açısından gayet iyi olsa da uygun düşmeyecekleri spor dalları olabilir. Örneğin ketojenik diyet diyetisyenler tarafından kullanılan bir yöntemdir. Fakat vücut geliştirme sporcuları gibi yüksek miktarda ve hızlı enerji ihtiyacı duyan spor dalları ile uğraşan sporcular için ketojenik diyet uygun değildir.

Biraz da olaya sitemizin de ana konusunu teşkil eden bisiklet sporu cihetiyle bakalım. Dikkat edecek olursanız İtalya Bisiklet Turu veya Fransa Bisiklet Turu gibi profesyonel yarışlara baktığımızda bisikletçilerin beslenme tavırlarını gözlemleme fırsatı buluruz. En çok dikkatinizi muz ve kola çekecektir muhtemelen. Muzun esasında üç işlevi var, birincisi tokluk hissi vermesi ikincisi barındırdığı potasyum miktarıyla kas hücrelerini takviye etmesi ve üçüncüsü ishal gibi bağırsak rahatsızlıklarını önleyici bir besin olması.

Çok fazla protein bar ve sıvı tükettikleri için bisikletçiler bağırsak rahatsızlıklarına açık hedeftirler. Bu yüzden muz sigorta işleve görür.

Bisiklekçilerin yüksük glikoz ve karbonhidrat ihtiyacı vardır. Kola da glikoz ihtiyacı için kullanılır genel olarak. Yüksek karbonhidrat ihtiyacından dolayı ise gluten duyarlılığı olan insanların profesyonel bisiklet sporcusu olmaları oldukça zordur.

1 comment for “Sporcu Beslenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.