Tek Tekerli Bisikletler

Çocukken iki tekerlisini sürmeyi bile öğrenmek bir çoğumuz için zor oldu. Çünkü dengeyi kurmak tamamen bizim sorumluluğumuzda olan bir şeydi. Sırf bu yüzden özünde iki tekerlikli olan bu aleti arkadan iliştirdiğimiz küçük iki tekerle birlikte dört tekerli bir şekilde kullandık. Hepimiz görmüşüzdür bir de bisiklet denilen bu aletin bir de tek tekerli modelleri var. Nereden çıktı bu tek teker sevdası ve kökeni nerelere kadar gidiyor? Şimdi yazımızda kısaca bu konuya değindik. Tek tekerli bisikletler kendi aralarında ikiye ayrılıyor. Biri çok daha tanıdık bir tarz olan sürücünün tekere bağlanmış selenin üstüne çıkarak kullandığı tarz bisikletler. İkincisi ise sürücünün koca bir halka tekerin içine oturarak sürdüğü modeller.

İlk olarak daha tanıdık tarzdan başlayalım. Daha çok sirklerde görmeye alışık olduğumuz bir tarz. Tanıdık olmamızın sebebi de sirk kültürünün dünya genelinde biliniyor olması.

unicyle

Ama tabi bu sadece bir gösteri bisikleti olduğu anlamına gelmiyor. “Unicycle” olarak anılan bu tarz, 4 farklı büyüklükte (20”, 24”, 29” ve 36” olmak üzere) ve bildiğimiz iki tekerli bisikletlerde olduğu gibi dağ, yol ve tur gibi kategorilerde modelleri var. Aslında Unicycle’ın ciddi tarihsel kökleri var. Temeline indiğimizde 19. Yüzyılın sonlarına, Penny-farthing’e kadar ulaşan köklerle karşılaşıyoruz. Unicycle, zaman içerisinde çok zengin bir kültüre dönüşmüş. Çok farklı biniş şekilleri olduğu gibi aynı zamanda üç spor disipliniyle birleşmiş durumda. Basketbol, hentbol ve hokey bu sıra dışı bisiklet türünün üzerinde yapılarak yeni spor dalları oluşmuş. Bu zenginlik tabi ki belli başları üreticileri ve spor takımlarının oluşmasına sebep olmuş.

Diğer model ise daha az karşılaştığımız bir tasarım. “Monowheel” olarak biliniyor bu bisiklet. Asıl adı “Hemming’s Unicycle” ya da “Uçan Yanki Velespiti”. Şimdilerde bu tarz belki kullanışı kolay olmadığı için belki de farklı etmenlerden dolayı özel organizasyonlarda görebildiğimiz bir tasarım.

onewheel