Tour de France 2017 için Geri Sayım Sürüyor

Tour de France 2017 için Geri Sayım Sürüyor. Bizi neler bekliyor, sizler için yazmaya çalıştım. Bisiklet Dünyasının en prestijli yarışının başlamasına artık sayılı günler kaldı.

Tüm yol yarışı severlerin neredeyse bütün bir yıl boyunca beklediği sarı mayo heyecanı başlamak üzere. Her yıl mayıs ayı gerçekleşen Giro d’Italia (İtalya Bisiklet Turu) ile bir nebze olsun susuzluklarını gideren yol yarışı severlerin temmuz sıcağıyla birlikte Fransa Bisiklet Turu hararetinin zirveye ulaştığı günlerdeyiz. Bu sıcak, bu hararetli günlerde şıu yarış ne zaman başlayacak deyip internet sitelerine bakan bisiklet severlere müjdeyi bir kez de bu platformdan vermeliyim. Yarışın başlamasına oldukça az kaldı. Tour de France 2017, 1 Temmuz Cumartesi Günü Düsseldorf’da başlayıp Düsseldorf’da bitecek 14 kilometrelik içinde bir kaç iniş çıkış barındıran bireysel zamana karşı yarışıyla başlayacak. Daha sonra birbirinden güzel 20 günde gerçekleşecek 20 etapla devam edecek.

Her bisiklet yarışının olduğu gibi bu yarışın da favorileri var sürprizleri var. Ama eğer mesele Tour de France ise Chris Froome’la yazıya başlamamak olmaz. Tour de France kim olursanız olun hiçbir zaman kolay bir yarış değildir, bu yüzden Chris Froome’u bu yıl da birbirinden dişli, hırslı rakipler bekliyor. Bu zorulu rakiplerin gayet farkında olan Sky, çok üst düzey bir takımla karşımızda. Chris Froome’un yardımcıları arasında Sergio Henao, Mikel Landa, Vasil Kiryienka, Mikel Nieve, Geraint Thomas, Michal Kwiatkowski gibi müthiş isimler var. Bu kadro, Chris Froome’un bir akslik yaşayıp yarışmadan ayrılması durumunda bile genel klasman ve tırmanış klasmannı şampiyonluklarını göğüsleyebilecek bir kadro. Sadece klasmanlar için değil, etaplar bazında da Team Sky çok güçlü. Zamana karşıda Chris Froome ve Vasil Kiryienka, Primoz Roglic gibi isimlerle mücadele edip zamana karşı etabında ipi göğüsleyebilirler. Keza Landa tırmanış klasmanında olduğu gibi tırmanış etaplarında her zaman favoridir. Kwiatkowski, bu yıl Strade Bianche’de yaptığı gibi solo bir kaçışlar bir etap almaya oynayacaktır. Team Sky cephesinde durumlar iyi gözüküyor. Peki rakiplerinde durumlar ne yazımın ilerleyen kısımlarında biraz da o konulara değineyim.

Astana Pro Team de bu yıl Fransa Bisiklet Turu’na Fabio Aru liderliğinde çok güçlü gelmiş durumda. Fakat Michele Scarponi’nin hayatını kaybetmesi mental ve fiziksel olarak Fransa’da da Kazak Takımını zorlayacak gibi. Her ne kadar Jakob Fuglsang gibi iyi yardımcıları olsa da Aru ve takımının Team Sky’ın vahşi temposuna verebileceği karşılıklar konusunda aklımda soru işaretleri var.

Aru ve Astana’yı biraz kısa tutup başka bir isme geçmek istiyorm. Bu isim taahmin ettiğiniz gibi yarışı ne olursa olsun bırakmayacak isimlerden biri olan Nairo Quintana. Quintana, İtalya’da zamana karşı etaplarının ve Tom Dumoulin’in azizliğine uğradıktan sonra artık Fransa’da kaybet istemeyecektir. Movistar da zaten tüm ağır toplarını Fransa kadrosuna dahil etmiş. Quintana’ya bu yıl Andrey Amador, Alejandro Valverde ve diğer takım arkadaşları eşlik edecek. Eğer Quintana İtalya yorgunluğunu üstünden atabilmişse sakatlık vs olmadıkça podyum görme ihtimali çok yüksek. Ama eğer yorgunluk baş gösterirse Team Sky, Astana, Trek-Segafredo gibi takımmlar karşısında oldukça zorlanacaktır.

Birkaç satr önce Trek-Segafredo’dan bahsettik. Hazır adı geçmişken Alberto Contador’a ve takımı Trek-Segafredo’ya değinmenin de zamanı geldi demektir. Contador hakkında çok bir şey söylemeye gerek yok aslında. Oldukça iyi bir sezon geçirdi ve sağlam bir takımla Fransa’da. Mollema gibi gayet güçlü yardımcıları yanında olacak yarış boyu. Bana göre Contador, bu yarışın çok güçlü favorilerinden değil ama kazanırsa da hiç şaşırmam.

Yazımda şu ana kadar 4 takıma ve 4 adet genel klasmancıya değindim. Fakat açıkçası benim büyük beklentilerim BMC ve Orica-Scott takımlarından. Çünkü BMC tarafında Richie Porte, Greg Van Avermaet gibi isimler var. Avarmaet muhteşem bir klasikler sezonu geçirdi. Etap yapısı klasiklere uygun olan etaplarda mutlaka etap kovalayacağını düşünüyorum. Sezon boyu Peter Sagan’la cebelleşti ve biraz da şansının yardımıyla bir kaç adım önde şu ana kadar. Tour de France için de liderine hem çok faydalı olacağı hem de etap kovalayacağı görüşündeyim. Orica-Scott’da ise Estaban Chaves ve Simon Yates ikilisi üzerinde olacak gözlerim. Bana kalırsa Chaves, potansiyel bakımından genel klasman şampiyonluğu görebilecek düzeyde fakat ne olacağını yarış içi dinamikler belirleyecektir.

Açıkcası bu kadar yazmama rağmen daha değinmedğim çok konu var. Romain Bardet ve Pierre Latour var. Özellikle Latour genç klasman için çok güçlü bir aday. Ion Izagirre ve Sonny Colbrelli’nin takımı Bahrain Merida’nın en azından isimlerini yazmadan edemeyeceğim. Sprint etaplarını düşününce aklıma hemen Greipel, Kittel ve Sagan geldiler. Mutlaka yazı boyunca ismini yazmayı unuttuğum isimler var fakat ben çok genel bir değerlendirme yerine sezon içinde beni heyecanlandıran isimler üzerinden gitmeyi tercih ettim.

Şimdiden Tour de France’ı izleyecek olanlara iyi seyirler diliyorum. Kaçış ekipleri içiresinde Darwin Atapuma’yı görmek dileğiyle.

Burak Candan