Tour de France’da İki Etap Geride Kaldı

Tour de France’da iki etap geride kaldı. Yarış oldukça hızlı başladı desem abartmış olmam.

Sarı mayo heyecanı başladı. Pazar günü itibariylede yarışta 2 etap geride kalmış oldu. Tour de France’da son yılların star takımı olan Team Sky yarışa oldukça iddialı başladı. Cuma günkü yazımda da belirtmiştim. Team Sky’ın zamana karşı etabı için çok iddialı bir takım olduğunu. Bu iddialarımı zamana karşı etabında ilk altıya 3 kişi sokarak kanıtlamış oldular. Geraint Thomas etabı birinci bititrirken aynı zamanda da daha ilk etaptan Team Sky’a sarı mayoyu getirmiş oldu. Vasil Kiryienka 3. olurken, Froome da 6. oldu. Ondört kilometrelik ilk etapla birlikte Team Sky sarı mayo sorumluluğunu üstlendi. Takımın bu duruşu; ilk yazımda belirttiğim Chris Froome’suz genel klasman şampiyonluğu mümkün iddiamı da destekleyen bir sonuç ortaya koydu.

İkinci etap ise bir sprint etabıydı. Tour de France bu yıl Giro’ya kıyasla çok daha güzel sprint etapları barındırmakta. Bu yüzden sprint etapları yıldızların kapışması şeklinde cereyan etmeye başladı. İlk sprint etabı oldukça rüzgarlı ve yağmurluydu. Bu havayı kendi avantajına kullanan Quick-Step Floors bisikletçisi Marcel Kittel kazandı. Kittel katıldığı her sprint etabının favori isimlerinden biridir. Tour de France için oldukça hazır olduğunu zamana karşı etabında ortaya koyan Kittel, çok geçmeden zafer kazanmayı da bildi.

İki etap sonunda Valverde’nin feci bir kaza sonucu yarışı bırakmak zorunda kalması akıllarda kalan üzücü gelişmelerden biri. Quintana için Fransa yollarında çok önemli bir destekçi ve potansiyel etap birinciliklerinde adı geçen önemli bir bisikletçiydi. En kısa sürede iyileşip en azından Vuelta a Espana’da görmeyi umut ediyorum.

Bunlara ek olarak Chris Foome’un kazaya karışması da sevenlerini korkuttu. Froome 2. etapta bir kazaya karışarak iki kere bisiklet değiştirmek durumunda kaldı. Her ne kadar yarışı tamamlayıp genel klasman yarışı için vakit kaybetmese de önümüzdeki günlerde bu durumun performansını ne kadar etkileyeceği merak konusu.

Üçüncü etaba değinmek gerekirse önümüzdeki bu etap inişlerin, çıkışların bulunduğu seyir zevkinin yüksek olmasını beklediğim bir etap. Bu üçüncü etapta Greg Van Avermaet, Peter Sagan, Michal Kwiatkowski gibi isimlerde olacak gözüm. Tabi bu etap da oldukça sürprizlere açık bir etap bakalım neler olacak.

Burak Candan