Uzun Mesafe Bisikletçileri

Greg Siple için fotoğrafçı ve koleksiyoner diyebiliriz. Kendisi 4,600 adet hayat dolu ve yorgunluktan bitmiş uzun mesafe bisikletçisi fotoğrafına sahip. Greg Siple fotoğrafçılığının yanı sıra Adventure Cycling Association’un yaratıcılarından.

greg1

Bu süreç alışıla gelmişin dışında gerçekleşmiş aslında. Uzun mesafe bisikletçilerini kovalayıp teker teker fotoğraflama imkanı kimsenin olamaz. Çok ciddi bir vakit ve efor ister bu iş ve binlerce uzun mesafe bisikletçisi fotoğraflandığı düşünülürse bu iş sıradan bir insan ömrüne sığacak bir iş değildir. İşte tam bu noktada Adventure Cycling Association devreye giriyor. Uzun mesafe bisikletçileri pek çok yeri gezip dolaştıktan sonra Missoula, Montana’ya yolu düştüklerinde Birliğin genel merkezine gidiyorlar ve orada geçici stüdyoda siyah-beyaz fotoğraflarını çektiriyorlar.

greg2

Greg Siple, Bikecentennial Ülke Turu’na 1976 yılında liderlik yapmış. Bundan altı yıl sonra yani 1982 yılında da fotoğraf projesine başlamış. Bu tur pek çok şeyin başlangıç noktası kabul edilebilir. Çünkü bu turdan sonra tura katılanların bir kısmı ile beraber Birliği(Adventure Cycling Association) kurmuşlar. Birlik ve fotoğraf projesi bu noktada bir bütün halini almış. Tüm bu gelişmelerin ardından grubun ofisine yolu düşen bisikletçiler Greg’in Nikon FM2 35 mm kamerasına poz vermeye başlamışlar.

Bu koleksiyon bizlere bisiklet rotalarında olan değişiklikler ve uzun mesafe bisikletçilerinin giyinişleri hakkında da kronolojik bir gelişme sunuyor aynı zamanda. Koleksiyona baktığımızda bir spor dalının gelişimini gözlemleyebildiğimiz gibi aynı zamanda insanlığın gelişimine de şöyle bir göz atma fırsatımız olmuş oluyor. Binlerce fotoğraftan ve tecrübeden sonra Greg Siple şöyle diyor: “Önemli olan ne kadar atletik olduğunuz değil, katıldığınız organizasyonda ne kadar eğlendiğiniz.” Onun söyledikleri koleksiyonun da özeti niteliğinde.