Velespit ve Velespitim

velespitvelespitim

Velespitim, velespit kelimesinden türettiğimiz bir kavram. Bu noktada aklımıza şu soru geliyor, velespit nedir? Velespit Vikipedi’den öğrendiğimiz kadarıyla Fransızca kökenli bir sözcük olup “Tez Ayak” anlamına geliyor. İlk ortaya çıkışında pedal kullanılmamış. Üstüne binen insanlar kaykayda olduğu gibi ayaklarıyla yerden güç alarak bisiklete hız kazandırıyorlarmış. Yokuş aşağı inerken ayakları koyacak yer bulunmaması ve bunun zorluk çıkarması üzerine pedalın atası olan manivela kolları eklenmiş. Sırf yokuş aşağı inerken ayaklar konabilsin diye. Tahminimize göre Bisikletin Anadolu Coğrafyasında yaygınlaşmaya başladığı dönem Fransızca’nın günümüze oranla daha yaygın şekilde kullanıldığı bir döneme denk geldiğini düşünüyoruz. Böylece “velespit” kelimesi de kullanım yaygınlığına kavuşmuş olabilir. Günümüzde Bisiklet kelimesinin karşısında popülerliğini kaybetse de hala bilinirliğini korumakta. Pek çok insan için velespit kelimesi oldukça sempatik. Biz de velespit kelimesinin oldukça sempatik olduğunu düşündüğümüz için velespit ve velespitim kelimelerini kullanarak hali hazırda dilimizde kavram üretmek konusunda sıkıntılı olan bisiklet sporunun terimlerine renk katmak istedik.

Velespit ve Velespitim gibi kavramlar günlük hayatta çok sıkça başvurulan kavramlar olmasa da ilerleyen zamanlarda sıkça başvurulan terimler olacağına inanıyoruz. Çünkü bir spor dalı hakkında blog, dergi, internet sitesi, haber kaynağı gibi oluşumlar artıkça o konuda yazmak isteyen insanlar aynı spor dalından bahsederken kelime tekrarından kaçınmak ve anlam zenginliği kazanmak için farklı kelimelerle bahsetmek isteyeceklerdir. Ülkemizdeki bisiklet sporunun yükselişine baktığımızda bu kavram ihtiyacının kısa vadede artacağını, velespit ve velespitim gibi terimlerin kullanımının fazlalaşacağını düşünüyoruz.

Anlatmak istediklerimizi toparlayacak olursak bir spor dalı hakkında yazmak, haberler düzenlemek, blog tutmak ya da dergi çıkarmak çok güzel etkinliklerdir ama halkayı ancak üzerine kafa yorduğumuz ve emek gösterdiğimiz spor dalı hakkında yeni terimler üreterek ya da hali hazırda var olan terimlerin yaygınlığını artırarak tamamlayabileceğimizi düşünüyoruz.