Vites ve Bisiklet İlişkisi

Bu yazıyı daha önce Vites ve Bisiklet İlişkisi diye yayımlamıştım. Ancak tekrar bir başlık atacak olsam tercihimi “Vites ve Yol İlişkisi” başlığından yana kullanırdım.

Şimdi dönelim konumuza. Bisikletinizin vites ayarının aldığınız yola etkisini gösteren temel hesaplamaları inceleyelim. Bir vites kombinasyonun aldığınız yola etkisini belirlemek için öncelikle şu formüle bakalım: Vites etkisi(v) = ön zincir halkasındaki diş sayısı/arka zincir halkasındaki diş sayısı. Vites etkisi adıyla bulacağımız sayı, bisikletin teker ölçüsüyle çarpacağımız bir kat sayıdır. Bu katsayı ön dişli sayısının arka dişli sayısına olan oranının aldığımız yol ile ilişkisi için önemlidir. Bulduğumuz bu katsayıyı tekerin çevresi ile çarptığımızda ise bir pedal çevirmede aldığımız yolu buluruz.

Bisikletinizin teker çevresini hesaplamak için tekerin çap ölçüsünün kaç inç olduğunu bilmeniz yeterlidir.

vites

1 inç = 2.54 cm

26 inç tekerlekli bir bisiklet için: 26*2.54*π işlemi tekerleğin çevre uzunluğunu verecektir. (Tekerin çevre uzunluğu)*(v) ise bir çevrimde aldığımız yolu verecektir. V katsayısı arttıkça her pedal çevriminde alınan yol artacaktır. Fakat uyguladığımız kuvvet de artacaktır. Ön vitesi arttırdığımızda dişli sayısı artacaktır. Örneğin 27(3*9) vitesli bir bisiklette 22 dişliden 32 dişliye geçiş yaptığımızı düşünelim. Ve arka vitesi sabit ve 11 dişlide tuttuğumuz takdirde ,katsayımız da 52.00 den 75.64 e yükselecektir.Bir pedal çevirdiğimizde aldığımız yol ise 4.15 metreden 6.03 metreye yükselecektir. Yani 27 vitesli bir bisiklette arka vitesi 1 seviyesinde tutup ön vitesi 1 den 2 ye çıkardığımızda her tam tur için yaklaşık 2 metre fazla yol alınır.

Kullanmakta olduğumuz mekanizmayı daha iyi tanımak adına sizlerle bu küçük yazıyı paylaştım. En düşük ve en yüksek vites katsayılarının oranıyla bulunan bir başka kavramı, vites oran genişliğini ise daha sonra irdelemeyi umuyorum.

Emek Servi/velespitim.com

Yazı İlk Yayın Tarihi: 14.02.2015 – Yazı Güncellenme Tarihi: 27.03.2018

Ayrıca bkz: Stephen Hawking 76 Yaşında Vefat EttiBisiklet Kadrosu Alaşımları Titanyum Bisikletler ve Fiyatları